V aprilu 2022 je evropski znanstven odbor za zdravstvena, okoljska in nastajajoča tveganja (SCHEER) izdal poročilo “E-cigarete v kontekstu
nadzora nad tobakom v EU”, kjer je med drugim opisal raziskave o vplivu elektronskih cigaret na zdravje.
Izvleček iz tega poročila
o vplivu na zdravje za uporabnike elektronskih cigaret:
1. Skupna teža dokazov je zmerna za tveganje lokalne dražilne poškodbe dihalnih poti uporabnikov zaradi kumulativne izpostavljenosti poliolom, aldehidom in nikotinu. Vendar je splošna prijavljena pojavnost nizka.
2. Skupna teža dokazov o tveganjih dolgoročnih sistemskih učinkov na srčno-vaskularni sistem je zmerna.
3. Skupna teža dokazov o tveganjih rakotvornosti dihalnih poti zaradi dolgotrajne, kumulativne izpostavljenosti nitrozaminom in zaradi izpostavljenosti acetaldehidu in formaldehidu je šibka do zmerna. Teža dokazov o tveganjih škodljivih učinkov, zlasti rakotvornosti, zaradi kovin v aerosolih je šibka.
4. Skupna teža dokazov o tveganjih za druge dolgoročne škodljive učinke na zdravje, kot so pljučna bolezen osrednjega živčevja in toksični učinki za razmnoževanje, na podlagi identifikacije nevarnosti in dokazov pri ljudeh, je šibka, zato so potrebni nadaljnji dosledni podatki.
5. Do danes ni posebnih podatkov, da določene arome, ki se uporabljajo v EU, predstavljajo tveganje za zdravje uporabnikov elektronskih cigaret po večkratni izpostavljenosti.
Vendar kljub vsebini tega poročila opozarjamo, da elektronske cigarete za enkratno uporabo in vejp naprave lahko vsebujeo nikotin, ki povzroča hudo zasvojenost. Nekadilcem se uporaba odsvetuje. Prepovedana prodaja osebam, mlajšim od 18 let.
Novim uporabnikom ne priporočamo, da začnejo uporabljati elektronske cigarete. Če pa ste kadilec in se želite poskusiti znebiti odvisnosti od nikotina, si oglejte elektronske cigarete brez nikotina.